ردپای تاسیس انجمن بین المللی ژئودزی (IAG) را می توان در اوایل قرن نوزدهم مشاهده کرد زمانی که Basel و Gauss سهم ارزشمندی در علوم زمینی ایفا کردند. بعد ها  یکی از شاگردان Basel به نام Baeyer در 1861 طی گزارشی اعلام کرد که کشورهای اروپایی باید در همکاری مشترک با هم بر روی شکل و اندازه و ابعاد زمینی کار کنند. این پیشنهاد با موافقت پادشاه پروسیا روبرو شد و در پی این پیشنهاد در 1862 15 کشور از جمله روسیه، دانمارک، سوئد، استرالیا، ایتالیا و چند کشور اروپایی دیگر موافقت خود را در این ضمینه اعلام کردند.

به این تریتب در 1864 ......

 

 


به این ترتیب در 1864 اولین نشست جهانی ژئودتیک در برلین برگزار شد. در این نشست تصمیم های مهمی گرفته شد که تاثیر آنها را هنوز هم در ساختار IAG می بینیم. در این کنفرانس دو دفتر اصلی به نام های کمیسیون دائمی  و دفتر مرکزی پایه گذاری شد.
کمیسیون دائمی که عالی ترین نهاد تصویب شده بود وظیفه های علمی را در دستور کار داشت و دفتر مرکزی که در 1866 در انستیتو ژئودتیک برلین تاسیس شد وظیفه های اجرایی را بر عهده داشت و در همه این سال ها و از پی همه جنگ های جهانی، علم محکم و استوار باقی ماند تا امروز و در سال 2012 انجمن بین المللی ژئودزی 150 همین سال تولد خود را جشن بگیرد.
 
و در طی همه این سال ها انجمن بین المللی ژئودزی توانست هم گام با پیشرفت های علمی و کشف تکنیک های جدید ارتباط متقابلی با دولت ها و موسسه ها و انستیتوهای تحقیقاتی برقرار کند که نتیجه آن تا به امروز بیش از 10 سرویس جهانی بوده که در زیر آنها را فهرست وار نام می بریم تا به امید خدا در فرصت های بعدی به توضیح هر کدام جداگانه بپردازیم:

1) دفتر بین المللی ثقل سنجی
2) بخش زمان در دفتر بین المللی وزن ها و مقیاس ها
3) سرویس بین المللی آلتیمتری
4) مرکز جهانی جزرومد زمینی
5) مرکز جهانی مدل های جهانی زمین
6) مرکز جهانی DEM
7) سرویس جهانی DORIS
8) سرویس جهانی سیستم های مبنا و دوران زمین
9) سرویس جهانی ژئوئید
10) سرویس جهانی ثقل
11) سرویس جهانی GNSS
12) سرویس جهانی فاصله یاب لیزری
13) سرویس جهانی VLBI
14) سرویس دائمی MSL

در صورتی که تمایل دارید در مورد انجمن بین المللی ژئودزی IAG بیشتر بدانید اینجا را کلیک کنید
در صورتی که تمایل دارید در انجمن بین المللی ژئودزی عضو شوید اینجا را کلیک کرده و با خواندن شرایط عضویت فرم مربوطه را تکمیل و ارسال نمایید