اگر مطالب این وبلاگ را دنبال کرده باشید چندی پیش در یکی از نوشته ها از انجمن بین المللی ژئودزی (IAG) گفتیم. و اینکه امسال قرار است جشن 150 سالگی انجمن بین المللی ژئودزی برگزار گردد.
بدین سبب بر آن شدیم تا علاوه بر تاریخچه ای از IAG که قبلا در مورد آن صحبت کردیم به شرح سرویس های این انجمن 150 ساله بپردازیم.

اگر تمایل داشتید در مورد سرویس جهانی تداخل سنجی طول مبناهای بسیار بلند (International VLBI Service )   بیشتر بدانید به ادامه مطلب بروید

 

 
ما چیز های بسیاری از درون زمین می دانیم حال آنکه تاکنون هیچ گاه به درون زمین نگاه نکرده ایم!!! با این حال ما به خوبی با شکل زمین، اندازه زمین، تغییرات محور قطبی، تغییرات سرعت چرخش زمین و حتی حرکت پلیت های آن آشنا هستیم. ما همه اینها را مدیون فناوری بسیار پیچیده VLBI هستیم.
 VLBI که مخفف Very Long Baseline Interferometry است یک تکنیک تعیین موقعیت بسیار پیچیده بر اساس تعیین طول مبنا است. این تکنیک که در طول زمان تغییرات بسیار زیادی کرده است در 1960 با کشف اجرام آسمانی ای موسوم به کوازار ها و کشف پتانسیل این اجرام در تعیین موقعیت دقیق، به این نام مشهور شدند.
قبل از آن، برای اولین بار در 1890 بود که آلبرت مایکلسون آمریکایی با استفاده از نور ستارگان توانست تداخل سنجی را انجام دهد که منجر به کشف بسیار حیرت انگیزی شد......

در صورتی که تمایل دارید در مورد VLBI و تاریخچه و کاربردهای آن بیشتر بدانید به مقاله ای که با نام "کوازارها در خدمت مهندسی ژئوماتیک" در شماره هجدهم مجله "آسمان شب" توسط اینجانب نوشته شده است مراجعه کنید.


از آنجا که داشتن تکنیک VLBI برای همه کشور ها میسر نیست و تنها کشور های خاصی توانایی راه اندازی این آنتن ها را دارند سرویس IVS زیر نظر IAG راه اندازی شد تا بتواند به اهداف زیر جامه عمل بپوشاند:
  • فراهم کردن سرویسی برای حمایت از مطالعه ها و فعالیت های عملی در راستای ژئودتیک و ژئوفیزیک
  • برقراری تعامل با کاربران محصولات VLBI و ادغام VLBI درون سیستم های جهانی مشاهدات زمینی
  • برای ترویج و توسعه فعالیت ها در همه ضمینه های VLBI

کاربرد داده های VLBI روز به روز بیشتر می شود. دقت آنها باور نکردنی است. VLBI می تواند داده ها را در مقیاس های جهانی و با دقت های بسیار بالا تهیه کند.
دقت عجیب و غریب این تکنیک باعث شده است که آنها به کمک سایر علوم نیز بروند. به طور نمونه، آنتن های VLBI سالی یک مرتبه در اختیار ستاره شناسان خواهند بود و بر روی جرمی مشخص متمرکز می شوند. از آنجا که امواج رادیویی تحت تاثیر اتمسفر قرار نمی گیرند مطالعه در ضمینه طول موج رادیویی در بسیاری از موارد بهتر از مطالعه در ضمینه طول موج مرئی است.
از طرفی گستردگی این آنتن ها در کل کره زمین قدرت تفکیک بسیار خوبی را نتیجه می دهد که تا کنون نظیر آن وجود نداشته است.

در صورتی که شما نیز علاقه مند شدید به جمع حرفه ای ها بپیوندید
در صورتی که شما نیز علاقه مند شدید بر روی داده های کاملا رایگان VLBI کار کنید
می توانید شروع خود را از نرم افزار های رایگان مخصوص این کار آغاز کنید

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت داده های VLBI اینجا
را کلیک کنید