اگر مطالب این وبلاگ را دنبال کرده باشید چندی پیش در یکی از نوشته ها از انجمن بین المللی ژئودزی (IAG) گفتیم. و اینکه امسال قرار است جشن 150 سالگی انجمن بین المللی ژئودزی برگزار گردد.
بدین سبب بر آن شدیم تا علاوه بر تاریخچه ای از IAG که قبلا در مورد آن صحبت کردیم به شرح سرویس های این انجمن 150 ساله بپردازیم.

اگر تمایل داشتید در مورد سرویس جهانی سامانه های تعیین موقعیت ماهواره (International GNSS Service) بیشتر بدانید به ادامه مطلب بروید

 

 

 


سرویس جهانی سامانه های تعیین موقعیت ماهواره ای یا IGS یکی از سرویس های بسیار مهم از IAG است.
این سرویس که در ابتدا به دنبال ارائه محصولات مداری دقیق (Precise Ephemeris) برای رسیدن به دقت های بالاتر ایجاد شد نام "سرویس جهانی GPS" را برای خود برگزید. اما پس از چندی با ورود سامانه GLONAS به صورت عملی و همچنین خبرهایی از ورود سامانه تعیین موقعیت اروپایی ها GALILEO و سامانه تعیین موقعیت چینی ها COMPAS این سرویس به "سرویس جهانی سیستم های ناوبری ماهواره ای" تغییر نام داد.

مطمئنا همه دوستانی که پایان نامه آنها به نوعی با GPS در ارتباط است نام این سرویس را شنیده و از محصولات آن استفاده کرده اند.
اگرچه هدف اصلی IGS ارائه محصولات مداری دقیق است و امروزه این کار را بسیار مرتب و به موقع انجام می دهد اما در کنار آن محصولات دیگری مانند محصولات ساعت دقیق و محصولات تاخیر تروپوسفریک در راستای سرسو (Zenith Path Delay) نیز ارائه می دهد.

امروزه IGS محصولات مداری دقیق را در فرمت SP3 و در سه نوع Ultra Rapid، Rapid و Final ارائه می دهد.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد IGS کسب کنید و یا از محصولات مداری دقیق آن استفاده کنید اینجا را کلیک کنید
در صورتی که تمایل دارید در مورد فرمت SP3 بیشتر بدانید اینجا را کلیک کنید