اگر مطالب این وبلاگ را دنبال کرده باشید چندی پیش در یکی از نوشته ها از انجمن بین المللی ژئودزی (IAG) گفتیم. و اینکه امسال قرار است جشن 150 سالگی انجمن بین المللی ژئودزی برگزار گردد.
بدین سبب بر آن شدیم تا علاوه بر تاریخچه ای از IAG که قبلا در مورد آن صحبت کردیم به شرح سرویس های این انجمن 150 ساله بپردازیم.

اگر تمایل داشتید در مورد سرویس جهانی ژئوئید (International Geoid Service )   بیشتر بدانید به ادامه مطلب بروید

 

 
گفته می شود برای اولین بار گوس بود که پیشنهاد داد که سطح متوسط آب های آزاد بعنوان مبنای ارتفاعی قرار گیرد. سطحی که می دانیم با تقریب بسیار خوبی منطبق بر سطوح هم پتانسیل است.
و ژئودزین ها به این سطح پتانسیل خاص - سطح پتانسیلی که بر سطح متوسط آب های آزاد منطبق است- ژئوئید گفتند.
و بنابراین، ارتفاع، اولین و مهمترین اهمیت تعیین ژئوئید است. بدین سبب سالیان درازی است که از روش های مختلفی جهت تعیین ژئوئید استفاده می شود که بعنوان یکی از شاخص ترین آنها  می توان به دستگاههای تایدگیج اشاره کرد. اگرچه امروزه بیشتر از روش های ماهواره ای در تعیین ژئوئید استفاده می شوداما هنوز هم سرویس هایی مانند "سرویس دائمی MSL" برای هماهنگی کارهای تایدگیج ها فعال هستند. و اگر چه ضعف تایدگیج ها در برداشت داده در وسعت و مقیاس بالا باعث شده است استفاده از ماهواره های آلتیمتری در تعیین ژئوئید روز به روز فزونی یابد. ولی تایدگیج ها هنوز به پایان خود نرسیده است.

بنابراین " سرویس جهانی ژئوئید" نیز همچون سرویس های دیگر برای نظم دهی به این امور راه اندازی شد. این سرویس علاوه بر اینکه زیر نظر IAG است، زیر نظر IGFS نیز هست. شما می توانید با مراجعه به پایگاه این وب سایت علاوه بر اطلاع از آخرین اخبار و پروژه ها در این ضمینه نرم افزارها و مدل هایی را که در این وبگاه قرار دارد دریافت کنید

جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از مزایای این وبگاه اینجا را کلیک کنید