اگر مطالب این وبلاگ را دنبال کرده باشید چندی پیش در یکی از نوشته ها از انجمن بین المللی ژئودزی (IAG) گفتیم. و اینکه امسال قرار است جشن 150 سالگی انجمن بین المللی ژئودزی برگزار گردد.
بدین سبب بر آن شدیم تا علاوه بر تاریخچه ای از IAG که قبلا در مورد آن صحبت کردیم به شرح سرویس های این انجمن 150 ساله بپردازیم.

اگر تمایل داشتید در مورد سرویس جهانی سیستم های مبنا و دوران زمین (International Earth Rotation and Reference Systems Service) بیشتر بدانید به ادامه مطلب بروید

 

 این سرویس یکی از مهمترین سرویس های زیر مجموعه IAG است که وظیفه آن تهیه سیستم ها و چارچوب های مرجع زمینی و آسمانی، تهیه پارامتر های دوران زمین و همچنین تهیه داده های ژئوفیزیک سیالات است.
 همچنین IERS وظیفه اطلاع رسانی در مورد ثانیه جهشی را نیز بر عهده دارد. ثانیه ای که اگر یادتان باشد قبلا در همین وبلاگ اطلاع رسانی کردم که قرار بود حذف شود (اینجا را کلیک کنید) اما به دلایلی این اتفاق نیافتاد و همین طور اگر یادتان باشد اعلام کردم که 30 ژوئن یک ثانیه به ثانیه حهشی اضافه می شود(اینجا را کلیک کنید)
IERS دارای 4 بولتن است که آشنایی با آنها خالی از لطف نیست
مثلا بولتن A شامل پارامترهای توجیه زمین سریع (RAPID) است و بولتن B شامل پارامترهای توجیه زمین ماهانه است. در بولتن C و D نیز به ترتیب خبرهای مربوط به ثانیه جهشی و  DUT1 (UT1-UTC اطلاع رسانی می شود.

در صورتی که تمایل دارید با این سرویس بیشتر آشنا شوید و یا از آخرین چارچوب های مرجع و پارامترهای دوران زمین مطلع شوید و آنها را دریافت کنید اینجا را کلیک کنید

در صورتی که تمایل دارید در مورد چارچوب های مرجع و سیستم های مرجع و پارامترهای دوران زمین بیشتر بدانید اینجا را کلیک کنید