به دنبال گسترش روز افزون سامانه های تعیین موقعیت ماهواره ای (GNSS)نرم افزارهای پردازش این سامانه ها نیز وارد میدان شدند.
اما به دنبال گسترش این سامانه ها و نگاه به پتانسیل این سامانه ها در مطالعه ها و تحقیق های مختلف نیاز به نرم افزارهایی موسوم به نرم افزارهای علمی بیش از پیش احساس شد.
از سوی دیگر راه اندازی سرویس جهانی سامانه های تعیین موقعیت ماهواره ای (IGS) در ارائه محصولات مداری دقیق نیاز به این نرم افزارها را دو چندان کرد.
اگر تمایل دارید در مورد نرم افزار حرفه ای پردازش داده های GNSS موسوم به GIPSY/OASIS که رقیب قدرتمند نرم افزار های BERNESE ، GAMIT/GLOBK و NAPEOS است بیشتر بدانید به ادامه مطلب بروید

 

 


نرم افزار GIPSY/OASIS محصول آزمایشگاه پیشران جت (JPL) سازمان فضایی آمریکا (NASA) است. اگرچه ما همواره نرم افزارهای GIPSY/OASIS محصول NASA آمریکا، GAMIT/GLOBK محصول MIT آمریکا و BERNESE محصول AIUB سوئیس را رقیب یکدیگر می دانیم و حتی در برخی مقاله ها می بینیم که در یک مورد خاص این سه نرم افزار را با یکدیگر مقایسه می کنند اما واقعیت آن است که این سه نرم افزار سه تخصص جداگانه دارند.
به گونه ای که اگر نرم افزار GAMIT/GLOBK را متخصص در مسائل ژئوفیزیک بدانیم و BERNSE  را متخصص در حل مسائل ژئودزی کلاسیک، GIPSY/OASIS توانایی ویژه ای در حل مسائل  تعیین موقعیت مطلق (Precise Point Positioning) دارد.
همچنین آزمایشگاه پیشران جت (JPL) سازمان فضایی آمریکا (NASA) از همین نرم افزار برای تهیه محصولات مداری دقیق استفاده می کند.

البته تا آنجایی که من اطلاع دارم در ایران کسی این نرم افزار را ندارد
اگر شما از وجود این نرم افزار در ایران خبری دارید ما را هم مطلع کنید
در صورتی که تمایل دارید در مورد این نرم افزار بیشتر بدانید اینجا را کلیک کنید