دانشمندان فضایی اروپا اعلام کردند که اولین نتایج آزمایش ماهواره های شبکه موقعیت یاب اروپایی در پروژه گالیله مثبت بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دو ماهواره نخست پروژه "گالیله" از برنامه رقابتی آژانس فضایی اروپا با "جی. پی. اس" آمریکا سرانجام پس از سالها انتظار اکتبر گذشته همراه با موشک سایوز ST-B از گویان فرانسه پرتاب شدند.

سیستم گالیله که شامل 30 ماهواره است که تا سال 2020 باید وارد عمل شوند بدین سبب اتحادیه اروپا به ترتیب در سالهای 2005 و 2008 دو ماهواره آزمایشی این پروژه به نامهای Giove B و Giove A یا Astrium را به منظور آزمایش سیستمهای ماهواره ای در مدار قرار داده بود.

براساس گزارش اسپیس نیوز، این چهار ماهواره هسته اصلی پروژه گالیله را خواهند ساخت. اسا تضمین کرده است که گالیله از سه ماهه نخست سال 2014 سه سرویس خود را آغاز می کند.

این سرویسها عبارتند از: یک سرویس پایه (Open Service)، یک سرویس دولتی (Public Related Service) و یک سرویس جستجو و نجات (Search and Rescue Service).

از سال 2000 تا سال 2014 در مجموع 5 میلیارد یورو برای پروژه "جی. پی. اس" اروپا هزینه خواهد شد و از سال 2014 تا 2030 به یک میلیارد یورو دیگر برای هزینه های توسعه و حفظ ماهواره ها نیاز است.

اکنون محققان مرکز کنترل گالیله در مرکز فضایی فوچینو در ایتالیا که یکی از مراکز کنترل این پروژه عظیم اروپایی است اعلام کردند که سیگنالهای دقیقی را که عملکرد و کارایی این ماهواره های آزمایشی را نشان می دهند دریافت کرده اند.

علاوه بر مرکز فوچینو، مرکز کنترل پروژه گالیله در مونیخ آلمان نیز صحت عملکرد این ماهواره ها را تائید کرد.

برای آشنایی بیشتر با سامانه گالیله اینجا را کلیک کنید

منبع: خبرگزاری مهر