دومین ماهواره ناسا که قرار است جاذبه ماه را بررسی کند در مدار خود قرار گرفت.ماهواره‌های گریل آ و ب قرار است که نقشه‌ای از جاذبه ماه تهیه کنند که به دانشمندان کمک می‌کند تا به آنچه که درون ماه هست پی ببرند.

دومین ماهواره ناسا که قرار است جاذبه ماه را بررسی کند در مدار خود قرار گرفت.ماهواره‌های گریل آ و ب قرار است که نقشه‌ای از جاذبه ماه تهیه کنند که به دانشمندان کمک می‌کند تا به آنچه که درون ماه هست پی ببرند.

ماهواره گریل ب یک روز پس از ماهواره گریل آ در مدار قرار گرفته است. این دو ماهواره که صد روز پیش به فضا پرتاب شده بودند، قرار است تفاوت جاذبه ماه در بخش‌های مختلفش را اندازه‌گیری کنند.با کمک یافته‌های این دو ماهواره دانشمندان می‌توانند بفهمند که چطور ماه شکل گرفته است.همچنین دانشمندان می‌توانند این نظریه را هم مورد بررسی قرار دهند که می‌گوید.....

 

به ادامه مطلب مراجعه نمایید

 

 

 

همچنین دانشمندان می‌توانند این نظریه را هم مورد بررسی قرار دهند که می‌گوید پیش از این (میلیاردها سال قبل) دو قمر به دور زمین می‌چرخیدند.

 

پروفسور ماریا زوبر، محقق دانشگاه ام آی تی و سرپرست گروه تحقیق، امیدوار است که نتایج به دست آمده از سفر این دو ماهواره گریل، بی‌همتا باشد."گریل، سفری است به اعماق ماه و با بررسی‌های دقیقی که اینها درباره جاذبه ماه انجام می‌دهند، تصویری از اینکه درون ماه چه می‌تواند باشد، داده می‌شوند."خانم زوبر می‌گوید که با کمک یافته‌های جدید از جاذبه ماه و چیزهایی که بشر پیش از این از ماه می‌دانسته می‌توان به مدلی از آنچه که ماه بوده دست یافت.ماهواره گریل ب با فاصله ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتری گریل آ در مدار ماه می‌چرخد.

 

کاری که گریل ب انجام می‌دهد این است که تفاوت سرعت چرخش گریل آ را می‌سنجد. این تفاوت سرعت در نقاط مختلف مدار چرخش این ماهواره به این دلیل به وجود می‌آید که ماه در نقاط مختلفش قدرت جاذبه‌اش متفاوت است.با سنجش تفاوت سرعت ماهواره اولی، می‌توان تفاوت جاذبه در نقاط مختلف ماه را فهمید.خانم زوبر می‌گوید که داشتن نقشه‌ای از قوه جاذبه ماه، کمک بزرگی به دانشمندان خواهد بود: "جاذبه به ما می‌گوید که درون ماه چیست. به ما می‌گوید که درون ماه از چه ساخته شده و چطور در طی سال‌ها ماه عوض شده است."به گفته او، دانش بشر درباره این موضوع کم است و دانستن آن مهم: "آنچه که درون یک سیاره می‌گذرد، بر آنچه که روی آن می‌گذرد اثر می‌گذارد. برای مثال روی زمین، زلزله، کوه‌ها و آتشفشان‌ها همه با آنچه که درون زمین است کنترل می‌شوند. کلا هر چیزی که بر یک سیاره می‌گذرد به درون آن سیاره هم ربط دارد."

 

دو روی ماه

 

خانم زوبر می‌گوید که به نظر آنها ماه از برخورد یک جرم آسمانی به اندازه سیاره مریخ با زمین به وجود آمده است. اما اینکه چطور این اتفاق افتاده و چقدر زمان گذشته تا سطح ماه سرد شود، را دانشمندان نمی‌دانند.همچنین آنها امیدوارند که با بررسی‌های خود به این سوال جواب دهند که چرا آن طرف ماه که به ما نزدیک‌تر است، قیافه‌اش با طرف دیگر فرق دارد.ماریا زوبر می‌گوید که احتمالا جواب این سوال‌ها در درون ماه نهفته است.یک تحقیق جدید این فرضیه را مطرح کرده که کوه‌های بلندی که در طرفی از ماه هستند، نتیجه جاذبه یک قمر کوچک‌تر هستند که پیش از این به دور زمین می‌چرخیده است.

 

این دو ماهواره قرار است اولین مرحله از نقشه‌برداری خود از جاذبه ماه را به مدت ۸۲ روز تا اوائل ماه ژوئن (حدود شش ماه دیگر) انجام دهند.پس از آن ماه به سایه زمین خواهد رفت و در صورتی که هر دو ماهواره بتوانند در این دوره با استفاده از باتری‌های خود همچنان فعال بمانند، مرحله دوم نقشه‌برداری در نیمه دوم سال ۲۰۱۲ انجام خواهد شد.


منبع: آسمان پارس